Zadzwoń! +48 85 66 52 444

ACHILLE RATTI - PIUS XI HYJEK

Cena: 20,00 zł 20.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Mówiąc o Papieżu-Polaku mamy na myśli św. Jana Pawła II. I duma z tego, że Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, pozostanie w nas na zawsze. Ale był jeszcze jeden papież, który mówił o sobie, że „Polska jest jego Ojczyzną". To papież Pius XI.
25 kwietnia 1918 r. papież Benedykt XV mianował Achillesa Rattiego, przyszłego papieża Piusa XI, wizytatorem apostolskim na Polskę. Akt ten miał znaczenie symboliczne: wizytator został powołany jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 6 czerwca 1919 r. Ratti został podniesiony do godności nuncjusza. Latem 1920 r., gdy do bram Warszawy zbliżała się nawała bolszewicka, nie opuścił Polski, ale został w Warszawie. Obecność Rattiego podnosiła na duchu polskie społeczeństwo. Przyszły papież Pius XI odegrał też istotną rolę w procesie kształtowania się Kościoła w niepodległej Polsce i podczas plebiscytów.
Do godności papieskiej Achille Ratti został wyniesiony 6 lutego 1922 r., przyjął imię Piusa XI. To za jego pontyfikatu został podpisany Konkordat z II Rzeczpospolitą i ustalono nowy podział administracji kościelnej na ziemiach polskich.
W roku setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Wydawnictwo św. Jerzego wydało książkę autorstwa Marka Hyjka Achille Ratti – Pius XI. „Znalazłem w Polsce drugą Ojczyznę". Przybliża ona osobę Papieża, który tak mocno związał się z Polską, że obrał ją sobie za drugą Ojczyznę. Warto zapoznać się z tą ciekawą publikacją, przybliżającą nie tylko postać Ojca Świętego, ale dzięki temu, że Autor oparł swą rozprawę na przedwojennych materiałach prasowych, oddaje też ona „ducha czasu".

ks. Adam Szot

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl